اثر پروانه ای

تئوری آشوب چیست؟

از تاثیر گذارترین تئوری ها بر دانش مدیریت، تئوری آشوب است. تئوری آشوب، دانش شگفتی ها و حوادث غیر قابل پیش بینی است. این تئوری به ما می آموزد که انتظار هر رویداد غیر منتظره ای را داشته باشیم.

در حالی که اغلب، علوم سنتی به پدیده های ظاهراً قابل پیش بینی مانند گرانش ، برق یا واکنش های شیمیایی می پردازد، اما تئوری آشوب، با موارد غیرخطی سر و کار دارد که پیش بینی یا کنترل آن ها به طور موثر غیر ممکن است.

از جمله تلاطم ، آب و هوا، بازار سهام ، حالات مغز ما و غیره. دانش مدیریت هم در همین دسته قرار می گیرد.

این پدیده ها غالباً به کمک ریاضیات فراکتال توصیف می شوند، که پیچیدگی بی نهایت طبیعت را ثبت می کند. بسیاری از پدیده های طبیعی از جمله مناظر، ابر ها، درختان، اندام ها، رودخانه ها و غیره، و بسیاری از سیستم هایی که در آن زندگی می کنیم رفتار پیچیده، هرج و مرج و ویژگی های فراکتالی دارند.

شناخت ماهیت هرج و مرج ، می تواند بینش، قدرت و خرد جدیدی به ما ببخشد. به عنوان مثال، با درک پویایی پیچیده و پر هرج و مرج جو، یک خلبان می تواند یک بالون را به سمت مکان مورد نظر هدایت کند. با درک این که اکوسیستم ها، سیستم های اجتماعی و سیستم های اقتصادی ما به هم پیوسته اند، می توان امیدوار بود که از اقداماتی که ممکن است در درازمدت به ضرر ما باشد ، جلوگیری کنیم.

تئوری آشوب

تئوری آشوب

اصول تئوری آشوب

اصول تئوری آشوب شامل موارد زیر است:

این مطلب را بخوانید  اثر پیگمالیون و ارتباط آن با مدیریت منابع انسانی

اثر پروانه ای:

این اثر، قدرت ایجاد طوفان در چین را به پروانه ای نسبت می دهد که بال هایش را در نیومکزیکو به حرکت در می آورد. ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد، اما ارتباط مستقیم و واقعی است. اگر پروانه درست در فضا / زمان بال های خود را تکان نمی داد، طوفانی هم اتفاق نمی افتاد. یک روش دقیق تر برای بیان این موضوع این است که تغییرات کوچک در شرایط اولیه منجر به تغییرات شدید در نتایج می شود. زندگی ما نمایشی مداوم از این اصل است. چه کسی می داند اثرات طولانی مدت آموزش میلیون ها کودک در مورد هرج و مرج و شکستگی ها چه خواهد بود؟

تئوری آشوب در مدیریت

تئوری آشوب در مدیریت

غیرقابل پیش بینی بودن:

از آن جا که ما هیچ وقت نمی توانیم تمام شرایط اولیه یک سیستم پیچیده را با جزئیات کافی و کامل بدانیم، نمی توان امیدوار بود که بتوانیم سرنوشت نهایی یک سیستم پیچیده را پیش بینی کنیم. در تئوری آشوب، حتی خطا های جزئی در اندازه گیری وضعیت یک سیستم به طور چشمگیری تقویت می شوند و هر نوع پیش بینی را بی فایده می کنند. از آن جا که اندازه گیری اثرات همه پروانه ها (و غیره) در جهان غیرممکن است، پیش بینی دقیق آب و هوا با برد طولانی هم همیشه غیر ممکن خواهد بود.

هرج و مرج یا بی نظمی صرفاً بی نظمی نیست. هرج و مرج گذار بین نظم و بی نظمی را بررسی می کند، که غالباً به طرز غافلگیرانه و شگفت انگیزی رخ می دهد.

این مطلب را بخوانید  سیر تکامل رویکرد های منابع انسانی

اختلاط:

از دیگر اصول تئوری آشوب، اختلاط است. آشفتگی تضمین می کند که دو نقطه مجاور در یک سیستم پیچیده در نهایت پس از گذشت مدتی در موقعیت های بسیار متفاوتی قرار می گیرند. برای مثال گروهی از بادکنک های هلیوم که با هم پرتاب می شوند، سرانجام در مکان های بسیار متفاوتی فرود می آیند. آشفتگی در تمام مقیاس ها رخ می دهد.

بازخورد:

سیستم ها معمولاً وقتی که قرار است بازخورد وجود داشته باشد، آشوب آور می شوند. نمونه آن، رفتار بورس است. با افزایش یا کاهش ارزش سهام ، مردم تمایل به خرید یا فروش آن سهام دارند. این به نوبه خود بیشتر بر قیمت سهام تأثیر می گذارد و باعث می شود که هرج و مرج افزایش یابد یا سقوط کند. این اتفاق دائما به صورت کنش و واکنش متقابل در حال رخ دادن است.

فراکتال:

در نهایت، دیگر اصل تئوری آشوب، فراکتال بودن آن است. فراکتال یک الگوی بی پایان است. فراکتال ها الگوهای بی نهایت پیچیده ای هستند که در مقیاس های مختلف خود شبیه به هم هستند. آنها با تکرار یک فرآیند ساده بارها و بارها در یک حلقه بازخورد مداوم ایجاد می شوند. الگو های فراکتال بسیار آشنا هستند، زیرا طبیعت پر از فراکتال است. به عنوان مثال می توان به درختان، رودخانه ها، خط ساحلی، کوه ها، ابر ها، صدف های دریایی، طوفان ها ، و غیره اشاره کرد.

 

در مقاله های بعدی، بیشتر به تاثیر تئوری آشوب بر مدیریت خواهیم پرداخت.

 

منبع: fractalfoundation

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *