اثر پیگمالیون در مدیریت منابع انسانی

اثر پیگمالیون و ارتباط آن با مدیریت منابع انسانی

گاهی برخی موضوعات هستند که در رابطه با علوم مختلف می توانند مورد استفاده قرار گیرند. یکی از آن موارد، مقوله ای است به نام اثر پیگمالیون. اما اثر پیگمالیون چیست و چه تاثیری بر مدیریت منابع انسانی دارد؟

اثر پیگمالیون

اثر پیگمالیون

پیگمالیون چیست؟

ابتدا بد نیست بدانید که واژه پیگمالیون از کجا آمده است تا بعد بپردازیم به اثر آن بر مدیریت منابع انسانی. در واقع پیگمالیون افسانه ای یونانی است که بر اساس داستان فردی است به نام پیگمالیون که مجسمه ساز بوده است.

پیگمالیون مجسمه زنی را می سازد که زیبایی اش تا به حدی بود که خودش عاشق مجسمه اش می شود. او مدت ها مجسمه اش را در آغوش می کشید و با او صحبت می کرد. پس از مدتی، به تدریج احساس کرد که از سختی مجسمه کاسته می شود و مجسمه در حال نرم شدن است. او همچنان به نوازش و سخن گفتن با مجسمه ادامه می داد و در نهایت مجسمه به شکل انسانی واقعی در آمد و در آغوش پیکمالیون جای گرفت.

مطلب مرتبط: سیر تکامل رویکرد های منابع انسانی

در واقع این افسانه، تمثیلی است که نشان می دهد تاثیر نگاه انسان بر پدیده های اطرافش چقدر عمیق است. پیگمالیون عاشق تصویری از مجسمه بود که خودش از او در ذهنش ساخته بود.

همچنین یک نمایشنامه نیز بر همین اساس نوشته شده است. جرج برنارد شاو نویسنده ایرلندی نمایشنامه پیگمالیون را نوشت که در آن، یکی از شخصیت های داستان جملاتی را به زبان می آورد که با آن افسانه انطباق دارد:

این مطلب را بخوانید  تئوری آشوب چیست؟

” تفاوت یک پرنسس با یک دختر خدمتکار در این که آن ها چطور رفتار می‌ کنند نیست، بلکه تفاوت در این است که دیگران با آن ها چطور رفتار می کنند. برای پروفسور، من همیشه یک خدمتکار هستم، چون همیشه با من مثل یک دختر خدمتکار رفتار می ‌کند. اما من می‌ دانم که می ‌توانم برای تو یک بانوی محترم باشم، چون تو همیشه مانند یک با من مثل یک بانوی محترم رفتار کرده ای.”

به این ترتیب، پیگمالیون نمادی است از تاثیر انتظارات بر واقعیت و رفتار دیگران .یعنی انتظار ما، تجربیات ما را می سازند.

اثر پیگمالیون در مدیریت منابع انسانی

اثر پیگمالیون در مدیریت منابع انسانی

اثر پیگمالیون چیست؟

در حقیقت اثر پیگمالیون یک پدیده روانشناختی است که بر پایه آن افراد متناسب با سطح انتظارات دیگران از خودشان و نوع نگاه آنان، واکنش‌ هایی کاملا مستقیم نشان می‌ دهند و بر مبنای همان انتظارات و ذهنیت ها، رفتار و عملکردشان تغییر می کند. به این معنی که انتظار شما از افراد، منجر به واکنشی منطبق با نگاه شما می شود و انتظار شما تحقق پیدا می کند.

اثر پیگمالیون در رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی هم کاربرد بسیاری دارد. در حقیقت با استفاده از این موضوع، می توان رفتار افراد و کارکنان را شکل داد. از جمله پیامد های اثر پیگمالیون شامل:

پیامد های اثر پیگمالیون

۱-  تاثیر انتظارات فرد بر رفتار

۲-  تاثیر رفتار فرد بر رفتار افراد دیگر

۳-  تقویت انتظارات افراد به وسیله رفتار دیگران

۴-  رفتار دیگران، شاهدی بر صحت انتظارات افراد است.

پژوهش های دیگری هم انجام شده است که نشان می دهد انتظارات بالای مدیران، موجب افزایش تلاش کارکنان و موفقیت و بهره‌وری بیشتر آنان می ‌شود.

مدیریت کارکنان با اثر پیگمالیون

مدیریت کارکنان با اثر پیگمالیون

اثر پیگمالیون در مدیریت منابع انسانی

بر مبنای اثر پیگمالیون، مدیران متوجه می شوند که موفقیت کارکنان، تنها به شرایط کار و شایستگی های آنان بستگی ندارد. بر این اساس، لازم است مدیران به کارکنان خود نشان دهند که آنان را باور دارند و می توانند به آن ها اعتماد کنند. همچنین باید سطح توقع شان از آن ها بالا و البته منطقی باشد تا با بهترین نتایج روبرو شوند. در این صورت، کارکنان نیز به این سطح از باور می رسند که مهارت ها و توانایی های بالایی دارند و می توانند انتظارات مدیر را برآورده کنند.

این مطلب را بخوانید  مدیریت منابع انسانی، از گذشته تا امروز

انتظارات بالای مدیر موجب بهبود عملکرد کارمند می ‌شود. توقع بالا از کارمند سبب افزایش تلاش های او و در نتیجه بهبود عملکرد می شود. علاوه بر این، انتظار از خود کارمند نیز بهبود می‌یابد. و این زنجیره در راستای رشد ادامه خواهد داشت.

بر مبنای اثر پیگمالیون، می توان گفت شیوه ای که مدیریت به کار می گیرند، تابعی از انتظار آن ها از توانمندی های کارکنانشان است. زمانی که یک مدیر انتظار کمی از کارمند دارد، در واقع به عزت نفس وی و همچنین تصویر ذهنی او از خودش آسیب می زند و کارمند عملکرد پایین تری خواهد داشت.

اما نکته قابل ملاحظه در اثر پیگمالیون این است که این مقوله مانند یک تیغ دو لبه است. به این معنی که کوچکترین اشتباه کارمند، می تواند سطح انتظارات مدیر را کاهش دهد. این موضوع می تواند منجبر به کاهش اعتماد به نفس کارمند شود و مدیر تصور کند کارمند شایستگی لازم را نداشته و نمی تواند عملکرد بهتری داشته باشد. این حالت، شرایط مقابل اثر پیگمالیون است که اثر گُلِم نامیده می شود. لازم است مدیران مراقب باشند و هرگز از انتظارات واقعی خود دست بر ندارند.

بنابراین، برای تقویت عملکرد کارکنان، ابتدا لازم است مدیران، سطح انتظار خود را از کارکنان به صورت منطقی بالا ببرند و این اعتماد به نفس را به کارکنان بدهند که حتما می توانند از پس انتظارات مدیران بر بیایند. مدیریت منابع انسانی سازمان هم باید در کلیه فرایند های سازمانی مربوط به کارکنان مانند استخدام یا ارزیابی عملکرد، این نکات را در نظر داشته باشد.

این مطلب را بخوانید  7 نکته مدیریتی

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *